Jaki kocioł do ogrzewania i ciepłej wody?

Jakiś czas temu w górskim domu moich rodziców zaszła konieczność wymiany pieca gazowego. Nie są to najmłodsi ludzie, a dotychczasowy piec często się psuł. Więc sprawa była pilna. Tym bardziej w zimie. Owszem, piec był dwufunkcyjny, ale miał jeszcze otwartą komorę spalania i płomień kontrolny. Zużywał też olbrzymie ilości gazu. W pewien zimowy wieczór okazało się, że płomień samoistnie zgasł.

Po odpaleniu go ręcznie – za jakiś czas – awaria się powtórzyła. Każdorazowe podchodzenie do kotła z zapałkami nie należało do przyjemnych. Nie miałeś pewności, czy coś się nie buchnie. Ściągało się osłonę i z duszą na ramieniu, strachem, czy czasem cały dom nie wyleci w powietrze odpalało się zapałkę od draski. Gdy po raz trzeci miałem to robić – padła decyzja, szkoda nerwów, kupujemy nowy. Tym bardziej, że, jak się dowiedziałem, dla tego modelu koszt naprawy przewyższa koszt zakupu nowego kotła. Postanowiłem pomóc rodzicom i znaleźć im jakiś praktyczny, bezpieczny, prosty w obsłudze kocioł, który zapewni im ciepło w domu i ciepłą wodę w kranie.

Znajomy polecił mi renomowanego instalatora z okolic Bielska, pana Zdzisława Ścieszkę, który swoją firmę prowadzi już od 21 lat. Jako instalator pracuje w zawodzie  trzy dekady. Gdy poinformowałem go w jakim celu dzwonię. Bez wahania polecił mi kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny. Poniżej krótki zapis tej rozmowy:

D. Długosz: – Wie Pan, jestem zielony w tych sprawach, co to znaczy, że piec jest dwufunkcyjny?

Z. Ścieszka: – To kocioł, który odpowiada za ogrzewanie i otrzymywanie ciepłej wody.

D. D.- A jednofunkcyjny to taki, który odpowiada wyłącznie za ogrzewanie?

Z. Ś.: – Tak, ale są jednofunkcyjne umożliwiające współpracę z podgrzewaczami wody oraz takie, które są wyłącznie jednofunkcyjne. W Pana przypadku polecałbym jednak dwufunkcyjny.

D. D.: – A co oznacza termin kocioł kondensacyjny?

Z. Ś.: – Kondensacja to zjawisko fizyczne, którego objaśnienie szczegółowe zabrałoby nam za dużo czasu. Mówiąc skrótowo i obrazowo – kocioł kondensacyjny wykorzystuje różnicę z ciepła spalania gazu ziemnego i jego wartości opałowej, posiada wymiennik, który wygląda jak rura w rurze zwinięta w spiralę. Dzięki niemu uzyskujemy ciepło ze spalin. Najlepszym kotłem kondensacyjnym dwufunkcyjnym, który mógłbym z pełnym przekonaniem polecić jest BlueHelix PRO C firmy Ferrolli.

D. D.: -W czym urządzenie Ferroli jest lepsze od podobnych produktów konkurencji?

Z. Ś.:  -Świetnie sprawdza się zarówno w parterowych, jak i piętrowych domach (także tych bardzo wysokich z kominem do 28 m). Mały gabaryt sprawia, że nie zajmuje wiele miejsca, jest przystosowany do współpracy z systemem solarnym i ma wbudowaną automatykę pogodową, umożliwiającą dostosowanie temperatury do warunków zewnętrznych. Dużym udogodnieniem jest kondensacja ciepłej wody użytkowej – wiele urządzeń konkurencyjnych firm kondensuje jedynie ciepło w centralnym ogrzewaniu. W przypadku BlueHelix już przy odkręceniu kurka z ciepłą wodą otrzymujemy pożądaną temperaturę. Innymi słowy można śmiało powiedzieć, że Ferroli to wiodący producent kondensatów, które kondensują przez cały rok.

D.D.: – Przekonał mnie Pan. Dobra, ile?

Z. Ś.: – Spokojnie, wszystko ustalimy w szczegółach.

Dla zainteresowanych nr kontaktowy do Pana Zdzisława Ścieszki – 601 544 656

BlueHelix PRO C firmy Ferroli polecony mi przez instalatora

BlueHelix PRO C firmy Ferroli polecony mi przez instalatora

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s